Каталог техніки
Запчастини

Робочі органи дискових борін: різновиди та особливості застосування

Зміст:

  1. Як влаштована дискова борона і за рахунок чого працює.
  2. Диск борони "ромашка" з трапеціїдальним вирізом.
  3. Диски для борони з круглими вирізами по периферії.
  4. Диски для обробки ґрунту і подрібнення грубостебельчастих і чагарникових рослин.
  5. Диски для борони конічної форми.
  6. Сферичні диски з рифленим лезом.
  7. Особливості сферичних дисків із змінним кутом атаки.
  8. Сферичні диски для боронування з плаваючим радіусом кривизни.
  9. Катки для дискових борін: для чого потрібні і які бувають.
  10. З чого ще складається дискова борона.
  11. Як правильно вибрати, купити дискову борону і комплектуючі.

Дискова борона може використовуватися для обробки легких, важких і навіть болотистих ґрунтів і подрібнення пожнивних залишків різних культур. Ефективність застосування борони на тій чи іншій операції залежить від її комплектації відповідними робочими органами, які відрізняються за розміром і типом конструкції. Які робочі органи встановлюють на борону дискову і для чого вони потрібні?

Як влаштована дискова борона і за рахунок чого працює

Конструкція дискової борони включає бічний і центральний каркасний модулі. На центральному модулі встановлюються основні робочі органи - диски, які збираються в дискові батареї. Кількість дискових батарей і їх розмір залежить від моделі борони - зазвичай їх від 1 до 3.

Коли трактор призводить борону в дію, диски починають обертатися за рахунок чого і виконують свої функції - розрізають бур'яни та пожнивні залишки, подрібнюють ґрунт і т.д. І для виконання цих функцій на різних ґрунтах розроблені диски спеціальної конструкції.

Диск борони «ромашка» з трапеціїдальним вирізом

Диск борони «ромашка» з трапеціїдальним вирізом

Малюнок. Диск борони «ромашка» з трапеціїдальним вирізом

Конструкція "ромашка" була створена для вирішення основних проблем гладких дисків - втрати швидкості обертання і забивання на важких ґрунтах або при великій кількості пожнивних залишків. Диски "ромашка" є першою моделлю з вирізами по периферії, саме вони стали попередниками конструкцій з круглим вирізом.

Диск борони "ромашка" рекомендовано застосовувати:

  • При глибокому боронованню;
  • На важких і дернових ґрунтах;
  • При великій кількості грубостебельчастих пожнивних залишків;

Варто відзначити, що на даний момент "ромашки" використовуються рідко, оскільки аналоги з круглим вирізом справляються з їх функціями ефективніше.

Диски для борони з круглими вирізами по периферії

Диски з круглими вирізами по периферії диска

Малюнок. Диски з круглими вирізами по периферії диска

Заміна трапеціїдальних вирізів круглими дозволила розширити функціонал робочих органів борони. Функції дисків з круглими вирізами залежать від розміру цих самих вирізів:

  • Вирізи з малим поглибленням (до 30 см) підвищують показник зчеплення диска з ґрунтом, що в свою чергу не дозволяє дискам втрачати обертальний момент, а бороні забиватися. Вони призначені для роботи на важких ґрунтах;
  • Вирізи з великим заглибленням (30-50 см) крім підвищення зчеплення з ґрунтом краще "працюють" з пожнивними рештками. Їх рекомендовано застосовувати при великій кількості "легких" залишків типу соломи;
  • Глибокі вирізи (від 50 см) призначені для кращого захоплення пожнивних залишків, але через розмір вирізу диски часто "переступають" через залишки.

Для подрібнення легких залишків і роботи на нормальних ґрунтах найчастіше використовуються диски борін з малими вирізами, які забезпечують хороший баланс між обертальним моментом і подрібненням рослин.

Диски для обробки ґрунту і подрібнення грубостебельчастих і чагарникових рослин

Диски для обробки ґрунту і подрібнення з великими стеблами просапних культур і чагарникових рослин

Малюнок. Диски для обробки ґрунту і подрібнення з великими стеблами просапних культур і чагарникових рослин

При всіх своїх перевагах диски з великими вирізами погано подрібнюють грубостебельчасті і чагарникові рослини, що може знадобитися при обробці дернових ґрунтів або прибирання залишків деяких культур. Для цих цілей краще підходять диски з асиметричними вирізами. Вони забезпечують:

  • Підвищення обертального моменту;
  • Надійне захоплення рослин і залишків;
  • Ковзне різання, необхідне для їх подрібнення;

Грубо кажучи, такі диски схожі скоріше на пилку, ніж на борону і ефективно справляються з великими залишками, які не може розрізати гладка кромка. Погано працюють з дрібними пожнивними залишками. Краще використовувати в парі з гладкими дисками - після розрізання залишків вони зможуть ефективно подрібнити ґрунт.

 

 
Основні технологічні помилки при обробці ґрунту, їх запобігання
 

 

Диски для борони конічної форми

Диски конічної форми

Малюнок. Диски конічної форми

Більшість дисків для борони мають сферичну форму, яка забезпечує більш інтенсивне подрібнення ґрунту, однак при зносі у таких моделей змінюється кут атаки, що призводить до падіння ефективності обробки.

Відповіддю на цю проблему стали диски конічної форми. Їх особливості:

  • За рахунок постійного кута нахилу робочої поверхні забезпечують стабільний кут атаки незалежно від відсотка зносу;
  • Добре заглиблюються в ґрунт, підходять для глибокого боронування;
  • Погано кришать ґрунт, тому структура часто має великі грудки.

Конічні диски ефективно працюють в комбінованих боронах, що включають батареї з гладкими або іншими моделями з хорошим показником подрібнення ґрунту. Не рекомендовано застосовувати для подрібнення бур'янів або пожнивних залишків.

Сферичні диски з рифленим лезом

Сферичні диски з рифленим лезом

Малюнок. Сферичні диски з рифленим лезом

На відміну від вищевказаної моделі, рифлені диски призначені якраз для більш якісного крошения, подрібнення і перемішування ґрунту і пожнивних залишків. Рифлене лезо з хвилястою кромкою значно підвищує ріжучі властивості диска і його поворотний момент. Такі диски найкраще підходять для:

  • Подрібнення пожнивних залишків або бур'янів;
  • Неглибокого боронування;
  • Роботи на "легких" ґрунтах;

Дана конструкція не призначена для глибокої обробки, тому при її необхідності рифлені диски можна використовувати в парі з конічними.

Особливості сферичних дисків із змінним кутом атаки

Сферичний диск із змінним кутом атаки

Малюнок. Сферичний диск із змінним кутом атаки

Конструкційно диски із змінним кутом атаки мають загальні риси з рифленими дисками, проте в них більш виражена хвилястість ріжучої кромки. Хвиля периферії убуває до центру диска і наростає до країв, переходячи при цьому в сферичну форму. Це забезпечує плавне змінення кута атаки.

Творці конструкції впевнені, що таке рішення дозволить підвищити ефективність обробки при зниженні навантаження на борону і трактор. Фактично, диски із змінним кутом атаки мають ті ж переваги і недоліки, що і рифлені, але забезпечують краще заглиблення і можуть застосовуватися замість стандартних гладких дисків.

Сферичні диски для боронування з плаваючим радіусом кривизни

Сферичний диск з плаваючим радіусом кривизни

Малюнок. Сферичний диск з плаваючим радіусом кривизни

Від радіусу сфери диска залежать його технічні характеристики. Так, диски з великим радіусом сфери добре заглиблюються в ґрунт, але погано кришать і перемішують, а диски з малим радіусом - добре кришать, але непридатні для глибокого боронування. Вирішити цю проблему можна або комбінуванням кількох робочих органів або застосуванням дисків з плаваючим радіусом сфери.

Вони сконструйовані таким чином, що ріжуча кромка (яка входить в ґрунт максимально глибоко) виконана з великим радіусом сфери. У напрямку до центру цей радіус плавно зменшується. Дане рішення забезпечує:

  • Траєкторію перевороту пласта ґрунту з меншим радіусом;
  • Більш якісне подрібнення і перемішування;

Диски з плаваючим радіусом сфери придатні для роботи на оброблюваних ґрунтах (в т.ч. і важких), але не підходять для подрібнення великих стебел пожнивних залишків. В цілому - оптимальне рішення для більшості земляних робіт.

Катки для дискових борін: для чого потрібні і які бувають

Кільчасто шпоровий Каток

Малюнок. Кільчасто шпоровий Каток

Практично всі сучасні моделі дискових борін оснащені катками. Це знаряддя здійснює фінішну обробку ґрунту - ущільнює, вирівнює, дає потрібну структуру, а також механічно знищує бур'яни. У парі з бороною може використовуватися:

  • Універсальний клиновидний каток - клиновидні катки з вирівнюючими дисками призначені для роботи з "важкими" ґрунтами. Вони забезпечують подрібнення і ущільнення верхнього шару. Не рекомендовані для застосування на легких ґрунтах через можливе переущільнення;
  • Прикатний каток - гладкий і важкий, він відмінно справляється з ущільненням і вирівнюванням верхнього шару ґрунту. Матеріал і вага катка підбирається в залежності від типу і стану ґрунту - на вологих ділянках краще використовувати металеві, на сухих добре себе показали гумові;
  • Тамдемний коток - поєднує в собі гладку циліндричну і ребристу поверхню, тому виконує операції по ущільненню, подрібненню і вирівнюванню ґрунту. Підходить практично для всіх типів ґрунтів.

Існують і інші конструкції, призначені для виконання більш спеціалізованих функцій. Каток практично завжди рекомендується застосовувати на передпосівній обробці (і в деяких випадках на післяпосівній), проте важливо правильно підібрати його, виходячи з типу ґрунту, вирощуваної культури і необхідної структури ґрунту.

 

 
Обрати необхідну ґрунтообробну тенику ви можете у нас на сайті
 

 

З чого ще складається дискова борона

До інших важливих елементів дискової борони можна віднести:

  • Систему кріплення до трактора - розрізняють дискові борони причіпні, навісні та напівпричіпні;
  • Стійки - жорсткі і пружинні стійки мають свої особливості і застосовуються на різних ґрунтах. В цілому ж, жорсткі стійки відомі як більш надійні і довговічні;
  • Каркас - товщина і вага каркаса, на який кріпляться основні робочі органи також визначає для яких робіт і на яких ґрунтах борону краще використовувати. Наприклад, для ефективного заглиблення дискових батарей з великими дисками потрібно важкий каркас;

При виборі дискової борони рекомендовано надавати перевагу більш простим конструкціям, які можна відремонтувати в польових умовах для мінімізації простоїв.

Фермери та механізатори також повинні уникати створення неефективних комбінацій з дисковою бороною (наприклад, борона + культиватор) і розворотів з заглибленими дисками. Це значно підвищує навантаження на робочі органи і скорочує термін експлуатації техніки.

Як правильно вибрати, купити дискову борону і комплектуючі

Як можна зрозуміти з вищевикладеного, основні робочі органи і конструкція борони в цілому адаптована під проведення тих чи інших операцій. Очікувані функції техніки - ось, що в першу чергу повинен враховувати фермер при виборі та купівлі дискової борони, дискатори і комплектуючих.

Великим фермерським господарствам зі складною структурою виробництва рекомендовано мати кілька типів дисків для проведення різних ґрунтообробних операцій та / або комплектування борін комбінованими батареями. Придбати згадані вище диски для борони високої якості можна у вітчизняного виробника Галмаш. На сайті компанії пропонують наступні товари:

Борона-мульчувач вертикальна БМВ-10,5 «Солоха-verty till»

Борона-мульчувач вертикальна БМВ-7,5 «Солоха-verty till»

Борона-мульчувач вертикальна БМВ-4,5 «Солоха-verty till»

Борона глибокого рихлення БГН-2,4 «Явдоха»

Борона глибокого рихлення БГР-4,2 «Солоха»

Коментарі
Поки немає коментарів
Написати коментар
Ім\'я*
Email
Введіть коментар*